هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

خواص روغن بنفشه | خاصیت روغن بنفشه در درمان نفخ

خاصیت روغن بنفشه در درمان نفخ

روغن بنفشه اصل , روغن گل بنفشه

اگر دچار نفخ معده و سایر مشکلات مشابه هستید، روغن بنفشه یک راه درمان خوب است. دو قطره روغن بنفشه و یک قطره روغن بادام شیرین را با هم مخلوط کنید سپس مخلوط را به شکم خود ماساژ دهید، در زمان ماساژ دادن در جهت عقربه های ساعت کار ماساژ را انجام دهید.

هنگامی که به رختخواب می روید، یک بطری آب گرم روی شکم خود قرار دهید. تاثیر ماساژ روغن و حرارت ناشی از آب گرم باعث رفع مشکل نفخ شکم می شود.

درمان عفونت و التهاب مثانه

تاثیر ضد عفونی کننده روغن بنفشه، التهاب مثانه را کاهش می دهد و حتی درمان می کند. مخلوط کردن یک قطره روغن بنفشه و یک قطره روغن اسطوخدوس و سپس اضافه کردن این ترکیب به آب حمام خود، برای رفع مشکلات مثانه و مجاری اداری بسیار مفید است.

در این آب به مدت ۲۰ دقیقه بمانید تا هر گونه میکروب و باکتری را از مثانه و مجاری ادراری شما دور کند.

درمان سرفه

روغن بنفشه یک ماده مغذی خلط آور است و این یعنی این که گرفتگی ها را از قفسه سینه و سینوس پاک می کند. یک قطره روغن بنفشه را به آب داغ در یک کاسه اضافه کنید. یک حوله روی سر خود انداخته و بخار حاصله را به خوبی استنشاق کنید.

کمک به مویرگ های پاره شده

روغن بنفشه می تواند مویرهای شکسته را در پوست بهبود بخشد و گردش خون را افزایش دهد تا از انسداد ناشی از این مشکل که موجب قرمزی می شود، پیشگیری کند. مخلوط ۲ قطره روغن بنفشه با یک قطره روغن گل رز و ۴ قطره آب را در یک ظرف اسپری بریزید و هر صبح و هر شب پیش از خوابیدن، روی صورت خود اسپری کنید.

رفع درد نوک سینه در هنگام شیر دادن

از آنجایی که روغن بنفشه برای رفع هر گونه التهاب پوستی مناسب است و باعث آرامش پوست می شود، برای این مشکل مادران شیرده هم بسیار مناسب است. مخلوط ۲ قطره روغن بنفشه با ۱ قطره روغن بابونه و یک قطره روغن بادام شیرین یا آووکادو را هر روز روی نوک سینه ماساژ دهید اما قبل از شیر دادن نوک سینه را بشویید و بعد به کودک شیر بدهید.

از بین بردن استرس با روغن بنفشه

اگر یک روز کاری سخت داشتید و احساس خستگی و یا استرس داشتید، از کمپرس یخ استفاده کنید و یک قطره روغن بنفشه را به آن اضافه کنید و روی پیشانی تان بگذارید. دراز بکشید و در حالی که کمپرس یخ را روی پیشانی تان دارید، نفس عمیق بکشید. با این روش استرس و خستگی شما برطرف می شود.

درمان افسردگی

روغن بنفشه طبع آرام بخش دارد و بنابراین اضطراب را از بدن دور می کند و در رفع مشکل افسردگی اثر مثبت دارد. روش استفاده از این روغن برای رفع افسردگی به این صورت است که ۲ قطره از این روغن را روی یک پارچه بریزید و بو کنید. به همین راحتی و با روش طبیعی مشکل افسردگی درمان می شود.

نکات مهم در مورد مصرف روغن بنفشه

روغن بنفشه ممکن است موجب تهوع و استفراغ شود، بنابراین نباید مصرف شود، مگر اینکه تحت نظر متخصص گیاهان دارویی مصرف کنید. هنگام استفاده از روغن بنفشه به پوست خود، به دوز توصیه شده دقت داشته باشید و همیشه مطمئن شوید که آن را با روغن حامل یا آب رقیق کرده باشید.

برای این که متوجه شوید نسبت به این روغن حساسیت دارید یا نه، پیشنهاد می کنیم که مقداری از این روغن را به پوست پشت بازوی خود بزنید اگر سوزش و یا خارش و یا هر مشکل دیگری روی پوست بروز نکرد، مطمئن باشید که نسبت به این روغن حساسیت ندارید. از آنجایی که این روغن به نسبت روغن های دیگر دارای قیمت بیشتری است، اغلب برای استفاده طولانی مدت آن را با روغن های دیگر مخلوط می کنند. در زمان مصرف، دقت داشته باشید که روغن اصل بنفشه را تهیه کرده اید.


موارد احتیاط استفاده از روغن بنفشه

امروزه بیشتر افراد برای رفع مشکلات مختلف شان به داروهای گیاهی روی می آورند، زیرا داروهای تجویزی ناکارآمد و گران قیمت هستند و اغلب هم دارای عوارض جانبی زیادی هستند. طب گیاهی برای هزاران سال برای درمان بسیاری از بیماریهای بدن مورد استفاده قرار گرفته است و جهان مدرن فقط شروع به استفاده مجدد از این شگفتی های طبیعی برای بازگرداندن تعادل و هماهنگی در بدن ما کرده است.

روغن های گیاهی ۱۰۰ درصد از خود گیاه یا دانه گیاهی به دست می آیند. این روغن ها عطر و مزه مصنوعی ندارند و دارای خواص زیاد و شگفت انگیزی برای سلامت انسان هستند. اما در صورتی که دارای مشکل خاصی هستید و یا داروی خاصی را مصرف می کنید به این نکته دقت داشته باشید که در مصرف هر گونه روغن گیاهی با پزشک مشورت کنید.

روغنهای گیاهی بسیار متنوع هستند و می توانند به روش های مختلفی از نظر درمانی مورد استفاده قرار گیرند. شما می توانید آنها را به طور موضعی بر روی پوست خود استفاده کنید، یا می توانید آنها را بو کنید و یا می توانید آنها را در اسپری ریخته و مورد استفاده قرار دهید. نکته مهم این است که همیشه دستورالعمل مربوط به رقیق کردن روغن های اصل گیاهی را به خاطر داشته باشید و دوز مناسب را مورد استفاده قرار دهید.

شما فقط می توانید از این روغن ها در شرایط خاص و برای رفع مشکل یا مشکلاتی استفاده کنید و اگر روغنی را  بیش از دوز توصیه شده، مصرف کنید می تواند خطرناک باشد . گاهی حتی برای بدن سم می باشند.

باز هم تاکید می کنیم که درست است که این محصولات و این روغن ها طبیعی هستند و عوارض جانبی ندارند اما ممکن است برای فردی که دارو یا داورهای خاص را مصرف می کند، ایجاد عوارض کند. پس دقت لازم را در این زمینه داشته باشید و حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

در نهایت این که گیاه بنفشه یک گیاه زیبا با بوی متمایز و گل بنفش است، اما فقط زیبایی نیست که این گل را متمایز کرده و در حقیقت خواص زیادی که در این مقاله از پارسی نو بر شماردیم  باعث متمایز شدن این گیاه و روغن آن شده است. یعنی خواص درمانی روغن بنفشه.

تصور کنید اگر یک دارو به طور منظم مورد مصرف قرار گیرد و بتواند اختلال عملکرد جنسی را درمان کند، برای پوست شما مناسب باشد، خلق و خوی شما را بهبود بخشد، سردرد و میگرن را از شما دور کند و… چقدر می تواند گران قیمت باشد! اما این روغن بنفشه است که دارای همه این خواص است و به نسبت داروهای موجود در بازار دارای قیمت مناسب است و عوارض جانبی هم ندارد.

منبع این مقاله : activebeautiful.com


مقالات مشابه : خواص عناب در پارسی نو